SPORTS

Winning is a habit for Eshwarites

 16,273 Page Visits,  2 

Department of Physical Education

Studentship at Sri Eshwar College of Engineering goes hand in hand with academic and sports for the all-round development of the students. Sports enable the students to be physically fit and intellectually sharp keeping them in good competitive spirit.

Our Department of physical education is manned by qualified personnel and we collaborate with local academies to provide coaching and training camps in sports on the campus. We give special attention and training to students who want to build their career in any sports field. We have the best sports training facilities ready and available in the campus.

Physical Director

Mr. P.Vignesh M.PEd., (Ph.D)

Sports Facilities

Sports Activities

Team Sports
  • Basket Ball
  • Volleyball
  • Cricket
  • Football
  • Kabaddi
  • Ball Badminton
  • Handball
  • Hockey
Individual Sports
  • Chess
  • Carrom
  • Badminton
  • Table Tennis
  • Judo
  • Silambam
Athletics
  • Javelin
  • Shot put
  • long Jump
  • High Jump
  • 100 mts, 200 mts


Basket Ball


Cricket


Football


Gym


Indoor Sport

Sports Achievements

A. Vijay from CSE Department got selected in South Central Railways under sports quota

Basket Ball Achievements


A.Vijay of II-CSE won the Silver Medal in  All India Inter University Basketball Tournament 2018

KICS 2019-Basket Ball Men Win Winners

Anna University Inter-zone Basket Ball men 3rd Place

2015-Basket Ball Women Runners

Basket Ball Men Winners

2017-2018 KICS Basket Ball Men Winners

Sri Eshwar Basket Ball Team

SECE Cricket Men’s Team 2017-2018

Sri Eshwar Football Team 2019

Sri Eshwar Kabaddi Team 2019

Judo Championship

Ram Prakash from CCE Department won gold medal in Tamil Nadu Senior State Judo Championship- 2020

Karate Achievements

S.Ashik won gold medal in Karate State level Championship

SPORTS ACHIEVEMENTS

Winning is a habit for Eshwarites ! ! !
2021-2022
2020-2021
2019-2020
2018-2019
S.NO EVENT PRIZE LEVEL Venue
1 S.Sudhakar   I CSBS secured gold medal in district championship held @coimbatore on 4/12/2021 1st District Karpagam college of arts Coimbatore
2 Ram prakash III CCE won bronze medal in chief ministers state level judo championship on 6/12/2021 3rd State Nehru stadium Chennai
3 Ashick  IV MECH  won bronze medal in karate championship state level tournament on 9/01/2022 3rd State Kanyakumari karate association
4 S.Sudhakar   I CSBS secured gold medal in state championship held @coimbatore on 16/01/2022 1st State Nagarkovil silambam association
5 C.Abishack IV MECH selected for anna university basketball team on 14/12/2021   South zone Kongunadu college of engineering ,thottiam
6 Aldo rona I- ME CSE selected for anna university basketball team on 14/12/2021   South zone Kongunadu college of engineering ,thottiam
7 Ram prakash III-CCE won gold medal in anna university inter zone judo championship and seleced for all india inter university on 24/02/2022 1st Inter zone K.L.N college of enginnering sivagangai
8 P.Yogaraj IV –EEE won Mr.TAMILNADU title @chennai on 12.3.2022 1st Open champion ship chennai
S.NO EVENT PRIZE LEVEL
1 Anna university zone 10 basketball  men tournament  (12.3.2021 to 13.3.2021) 1st Zone
2 Anna university zone 10 volleyball men tournament  (12.3.2021 to 13.3.2021) 1st Zone
3 Jaihind foundation rural volleyball tournament for men (27.02.2021) 1st District
4 Anna university zone 10 chess women tournament (15.3.21) 2nd Zone

District Level Tournaments:

S.NO EVENT PRIZE LEVEL
1 SREC Trophy Men Volleyball Tournament (26-07-2019 to 27-07-2019) 1st District
2 Kumaraguru trophy –  men basketball    (22.8.19 to24.8.19) 1st District
3 Sri sakthi trophy –men basketball   (20.12.19 to 21.12.19) 1st District
4 MITHUN from IV Civil selected for nilgirs district team   District
5 Vigneshwaran from III Mech won gold medal in Coimbatore district judo championship 1st District
6 Sri Eshwar  trophy – men volleyball (29.1.20 to 30.1.20) 1st District
7 Sri Eshwar  trophy – men football (29.1.20 to 30.1.20) 2nd District
8 Dr.MCET Mahalingam trophy –basketball (1.2.20 to 2.2.20) 1st District
9 Dr.MCET Mahalingam trophy –hockey  (1.2.20 to 2.2.20) 4th District
10 Covai Ties 2020 basketball men tournament (15.2.20 to 16.2.20) 1st District
11 Covai Ties 2020 Volleyball women tournament (13.2.20 to 14.2.20) 1st District
12 G.Naresh from IIICSE selected for chief ministers trophy Coimbatore district  Basketball team    
13 Arun dhayalan from IVCSE selected for chief ministers trophy Coimbatore district volleyball team   Participate
14 Ram prakash  from I S&H selected for chief ministers trophy Madurai district judo team   Participate
15 Maharajan  from II ECE selected for chief ministers trophy thirunelveli district judo team   Participate
16 SRINIVASAN from IIICSE selected for chief ministers trophy TIRUPUR district  Basketball team   Participate
17 KARTHIKEYAN from IIECE selected for chief ministers trophy TIRUPUR district  Basketball team   Participate
18 Covai ties athletics meet 2020 @rvs college of engineering 24.2.2020.long jump,triple jump raja surya III ECE 1st District
19 Covai ties athletics meet 2020 @rvs college of engineering 24.2.2020.SHOTPUT Abinaya II ECE 3RD District
20 CIT TROPHY organized by Coimbatore institute of technology Basketball men (13.3.20 to15.3.20) 1st District
21 CIT TROPHY organized by Coimbatore institute of technology Basketball Women (13.3.20 to15.3.20) 4th District
22 CIT TROPHY organized by Coimbatore institute of technology volleyball Women (13.3.20 to15.3.20) 3rd District
23 CIT TROPHY organized by Coimbatore institute of technology Kabaddi Women (13.3.20 to15.3.20) 2nd District
24 CIT TROPHY organized by Coimbatore institute of technology football  Women (13.3.20 to15.3.20) 2nd District

Inter Zone Level Tournaments:

S.NO EVENT PRIZE LEVEL
1 Anna university inter zone Basketball men (4.11.19 to 5.11.19) 3rd Inter zone
2 Rajasurya III ECE won silver medal in Anna university interzone athletics long jump 2nd Inter zone
3 Maharajan II CSE won gold medal in judo championship Anna university 1st Inter zone
4 S.Ashik II CSE won bronze medal in karate championship anna university inter zone 3rd Inter zone

National and South ZoneLevel Tournaments:

S.NO EVENT PRIZE LEVEL
1 V.Kabilan From 1st Year Senior Nationals Muay Thai Championship(8th To 12th September 2019) Bronze National
2 N. Sangeetha From I Me Ece Represented For  Anna University Women Volleyball Team (6.12.19 to 10.12.19)   South zone
3 G.Naresh From III CSE Represented For  Anna University Men Basketball Team (7.12.19 to12.12.19)   South zone
4 Abisheck  From II MECH Represented For  Anna University Men Basketball Team (7.12.19 to12.12.19)   South zone
5 Saravanan From I Me CSE Represented For  Anna University Men Basketball Team (7.12.19 to12.12.19)   South zone
6 Maharajan  From II CSE Represented For  Anna University Men JUDO Team (7.1.20 to9.1.20)   South zone
7 Arun dhayalan IV CSE,SARAN IS&H,ROSHAN I S&H Represented for RGFI Nationals Tamilnadu team (18.1.20to19.1.20 ) 3rd Nationals
8 Yugam 2020  south India basketball tournament @ Kumaraguru college of technology (2.3.2020 to4.3.2020) 3rd South India
9 Ram prakash from 1st S&H selected for senior national judo team he represented for Tamilnadu judo team   Nationals

State and ZoneLevel Tournaments:

S.NO EVENT PRIZE LEVEL
1 Bannari amman  Trophy – Boys Volleyball Tournament (13-07-2019 to 14-07-2019) 1st State
2 Kumaraguru trophy – women volleyball   (22.8.19 to24.8.19) 1st State
3 Kumaraguru trophy – women kho -kho   (22.8.19 to24.8.19) 4th State
4 Kumaraguru trophy – women basketball   (22.8.19 to24.8.19) 4th State
5 Kumaraguru athletic state level meet 24.8.19 Raj surya Long jump Gold medal State
6 Pits trophy – men volleyball (05.09.19 to 07.09.19) 1st State
7 Anna university zone 10 basketball men (13.9.19 to14.9.19) 1st Zone
8 Anna university zone 10 volleyball men (4.10.19 to5.10.19) 1st Zone
9 Anna university zone 10 volleyball women (8.10.19 to9.10.19) 1st Zone
10 Anna university zone 10 chess women (4.9.19 to5.9.19) 4th Zone
11 Anna university zone 10 handball men  (22.9.19 to22.9.19) 4th Zone
12 State open karate championship @ cuddalore S.Ashik from IIECE 1st place State
13 State level inter collegiate volleyball tournament @prist university thanjur  (3.3.2020 to4.3.2020) 2nd State
14 m.Kumarasamy college of engineering college basketball tournament karur (6.3.20 to7.3.20) 1st State
15 Senior  state  judo championship  Ram prakash from 1st S&H      participated .tournament held @ thanjur Bronze State

District Level Tournaments:

S.NO
EVENT
PRIZE
LEVEL
Venue
1 KPR Trophy Men  Basketball Tournament (08-08-2018 to 09-08-2018) 1st District KPR Institute of Engineering and Technology
2 KPR Trophy Men Volleyball Tournament(08-08-2018 to 09-08-2018) 1st District KPR Institute of Engineering and Technology
3 KPR Trophy Women Volleyball Tournament (08-08-2018 to 09-08-2018) 3rd District KPR Institute of Engineering and Technology
4 Sri Sakthi Trophy Men  Basketball Tournament (10-12-2018 to 11-12-2018) 1st District Sri Sakthi Institute of Engineering and Technology
5 Hindhustan Trophy Men  Basketball Tournament (04-01-2019 to 05-01-2019) 1st District Hindhustan College of Engineering and Technology
6 Dr. Mahalingam Trophy Men Basketball Tournament (26-01-2019 to 27-01-2019) 1st District Dr. Mahalingam College of Engineering and Technology
7 Dr. Mahalingam Trophy Men Volleyball Tournament (26-01-2019 to 27-01-2019) 2nd District Dr. Mahalingam College of Engineering and Technology
8 SREC Trophy Men Volleyball Tournament (26-07-2018 to 27-07-2018) 3rd District Sri Ramakrishna Engineering College
9 SREC Trophy Men Football Tournament (26-07-2018 to 27-07-2018) 4th District Sri Ramakrishna Engineering College
10 Mr. Raj Surya (II BE ECE C) Participate in Anna University Zone 10 Athletic Meet 2018-19 Won Long Jump, Triple Jump (10-10-2018 to 12-10-2018) 1st District Dr. Mahalingam College of Engineering and Technology

Inter ZoneLevel Tournaments:

S.NO EVENT PRIZE LEVEL Venue
11 Anna University Inter Zone Men Basketball Tournament (30-10-2018 to 31-10-2018) 3rd Inter Zone M. Kumarasamy College of Engineering
12 Anna University Inter Zone Men Judo Championship (16-12-2018 to 17-12-2018) 2nd Inter Zone P.S.N.A College of Technology

National and South ZoneLevel Tournaments:

S.NO
EVENT
PRIZE
LEVEL
Venue
13 Mr. Harish (II BE MECH) Represented Tamil Nadu at National Level Football Tournament (02-02-2019 to 06-02-2019)   National Andhra Pradesh Football Federation
14 Mr. G. Naresh (II BE CSE – B), Mr. U. Ganeshprasad (IV BE CSE B) represented Anna University at Inter University Basketball Tournament (11-11-2018 to 16-11-2018)   South Zone SRM University, Chennai
15 Ms. K. A. Sangavi (IV BE ECE – C) represented Anna University at Inter University Handball Tournament (24-01-2019 to 28-01-2019)   South Zone Anna University, Chennai

State and ZoneLevel Tournaments:

S.NO
EVENT
PRIZE
LEVEL
Venue
16 Kumaraguru Trophy – Boys Basketball Tournament (15-08-2018 to 16-08-2018) 1st State Kumaraguru College of Technology
17 Anna University Zone 10 Men Basketball Tournament (28-09-2018 to 30-09-2018) 1st Zone Hindhustan College of Engineering and Technology
18 Anna University Zone 10 Women Volleyball Tournament (20-08-2018 to 21-08-2018) 2nd Zone Akshaya College of Engineering and Technology
19 Anna University Zone 10 Women Basketball Tournament (28-08-2018 to 29-08-2018) 2nd Zone Sri Ramakrishna Institute of Technology
×
Show

    Admission enquiry for the batch 2020